קנאביס רפואי –  מה חשוב לדעת עליו?

עוד משחר ההיסטוריה צמח הקנאביס היה מוכר כחומר לו יכולות ריפוי רבות, ולכן נעשה בו שימוש בקרב קהילות ועמים שונים במשך אלפי שנים. בשנים האחרונות הקנאביס, או בשמו הנוסף מריחואנה קיבל אישור לשימוש בו למטרות רפואיות. קנאביס רפואי מסוגל להפחית כאב באופן משמעותי לחולים כרוניים, זאת לאחר שניסו את הטיפול התרופתי הקונבנציונלי. חולים רבים מסוגלים לתפקד בחיי היומיום שלהם הודות לטיפול בקנאביס, ההשפעה שלו באה לידי ביטוי בהפחתת כאב והתקפים, למשל התקפי אפילפסיה, התמודדות עם מחלת הסרטן, הפחתת דיכאון וסיוע בשינה רציפה והיעדר תיאבון.

קנאביס רפואי והשפעותיו על הגוף 

ישנן לא מעט מחלות שגורמות לתופעות לא נעימות ואף בלתי נסבלות שהחולה מתמודד איתן באופן יומיומי. עבור חולים רבים הקנאביס הרפואי מהווה תרופה מיידית שמקלה על הכאב וגורמת להתמודדות עם המצב להיות פחות מעיקה. בקנאביס הרפואי קיים חומר הנקר THC, חומר זה גורם להפחתת הכאב באופן משמעותי ולהפחתת סטרס ודיכאון הנגרמים ממצבים נפשיים ירודים כתוצאה ממחלות דלקתיות בעיקר. בשל סגולותיו של הקנאביס הרפואי להקל על המצב הפיזי והנפשי של החולים, הוא הפך להיות פתרון רפואי יעיל לטיפול במגוון של מחלות:

  • מחלות דלקתיות – התופעות של מחלות דלקתיות הינן קשות מנשוא, קנאביס רפואי יעיל בהתמודדות מול הכאב באופן משמעותי. לדוגמא במחלות כמו קרוהן, דלקת פרקים וכ'.
  • כאבים כרוניים כתוצאה מפציעה – ישנן פציעות חמורות שנגרמו כתוצאה מתאונה או במהלך שירות צבאי. הקנאביס הרפואי מסייע רבות בהפחתת הכאב הכרוני ובכך משפר פלאים את איכות החיים של החולים.
  • מחלות המושפעות מסטרס – ישנן מחלות שמתפרצות במיוחד במצבי סטרס ומתח נפשי. הסבל שנגרם הוא קשה מנשוא, הקנאביס הרפואי "מציל" את אותם חולים ומסייע להם להתמודד מול הלחץ הנפשי והכאבים הקשים.

קנאביס רפואי – מקומו ברפואת הכאב

אין ספק שהקנאביס הרפואי משפיע באופן שונה על החולה לעומת התרופות הקונבנציונאליות המקובלות. כיום, יותר ויותר רופאים מבינים כי במקרים מסויימים אין מנוס אלא לפנות לטיפול בקנאביס רפואי וזאת לאחר שנוכחו לדעת כי הטיפול התרופתי אינו מספק להקלה על הכאב.