הקשר בין ניתוחים פלסטיים ובריאות

אנו נוהגים לחשוב על ניתוחים פלסטיים כמענה לאנשים אשר מעוניינים לשפר את המראה החיצוני שלהם. למעשה, ניתוחים פלסטיים לא נועדו רק למטרות אסתטיות, ובמקרים מסוימים יש בהם צורך בריאותי.

אחד הניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר בקרב נשים בעולם ובישראל, זה ניתוח הגדלת חזה. נשים אשר אינן מרוצות ממידות החזה הטבעיות שלהן, בוחרות לפנות לכירורג פלסטי ולבדוק האם הן מתאימות לאחת משיטות הניתוח להגדלת חזה. כיום, בזכות ההתפתחות המדעית והטכנולוגית, ניתוחים אלו אינם מורכבים כמו בעבר וניתן להשיג באמצעותם תוצאות מרשימות לשנים רבות, ללא תופעות לוואי מורכבות. עם זאת, עדיין מדובר בניתוח לכל דבר ולכן חשוב להיות מודעים לסיכונים הכרוכים בכך.

הגדלת שדיים והסיכונים הטמונים בניתוח זה

ברוב המקרים, אין צורך רפואי לעבור ניתוח הגדלת שדיים והסיבה לכך היא אסתטית בלבד. לכן, לפני שממהרים לעבור את הניתוח, חשוב לדעת שמדובר בניתוח אשר כולל בתוכו סיכונים, כמו דימום באזור המנותח, התפתחות של זיהום, ירידה בתחושה באזור השדיים והפטמות או איבוד תחושה לחלוטין, התקשות קופסיתית, תוצאה לא סימטרית וכמובן צלקות. לסיכונים הללו מצטרפים גם תופעות הלוואי הרגילות בכל ניתוח המבוצע תחת הרדמה מלאה, כגון בחילות, הקאות, חוסר נוחות בגרון, כאבים בבליעה, חום, כאבי שרירים ובמקרים חמורים גם נזק למערכות שונות בגוף.

למרות הסיכונים ותופעות הלוואי, ישנם מצבים בהם ניתוח פלסטי אינו נעשה מסיבות אסתטיות בלבד, אלא יש גם צורך רפואי.

ניתוח הקטנת חזה

בניגוד להגדלת שדיים, ניתוח הקטנת חזה נועד כדי לשפר את איכות החיים של נשים בעלות חזה גדול, אשר גורם להם לאי נוחות רבה. במקרים מסוימים, חזה גדול יכול להוביל גם לבעיות בריאותיות שונות, החל מהתפתחות פטרת וזיהומים בקפל השד ועד לעקמת בעמוד השדרה. במקרים כאלו, ניתוח הקטנת חזה יכול להועיל במידה רבה וקופת החולים אף תשתתף בעלויות בצורה חלקית או מלאה.

דוגמה נוספת לניתוח הקטנת חזה אשר אינו נעשה מסיבות אסתטיות בלבד, זהו ניתוח גניקומסטיה. מדובר במצב בו לגבר יש חזה מוגדל הנראה נשי, כתוצאה ממשקל גבוה ועודף שומן או מנוכחות של רקמת שד. אמנם במקרה זה אין צורך רפואי לעבור ניתוח פלסטי, אך זה יכול לסייע לבנייה של דימוי עצמי תקין בגיל הנעורים וגם בגיל מאוחר יותר, ולשפר את התפקוד החברתי של המטופל.

אז מה בין ניתוח פלסטי לבריאות המטופל?

מלבד מקרים מובהקים בהם ניתוחים פלסטיים יכולים לשפר את בריאות המטופל, כמו ניתוח הקטנת חזה או ניתוחים פלסטיים המבוצעים במקרים של טראומות ועיוותים מולדים, ניתוח פלסטי יכול לשפר את הביטחון העצמי ולבנות דימוי גוף תקין.

מקרים של חזה נשי בגברים, אוזניים בולטות, אף גדול וכן הלאה, עלולים להוות מקור מבוכה מתמיד אשר ישפיע על בריאותו הנפשית של המטופל וזהו גם שיקול שיש לקחת בחשבון.